- Dlaczego miałbym grać w HobbyLidze?
HobbyLiga to wyjątkowa i bardzo popularna platforma, ponieważ jednoczy społeczność graczy rekreacyjnych - amatorów, dzięki której co tydzień możesz grać przeciwko nowym przeciwnikom, nawiązywać nowe znajomości, poprawiać swoje umiejętności, śledzić szczegółowe statystyki i korzystać ze zniżek u naszych partnerów lub z naszej sportowej bazy danych. Ponadto HobbyLiga rozgrywana jest w kilkunastu miastach w całym kraju, a oprócz tego także w Czechach, jak również w Niemczech, Austrii, Francji czy we Włoszech, dzięki czemu można grać w całej Europie Środkowej.
-
Czym HobbyLiga różni się od turniejów?
HobbyLiga to liga długoterminowa, w której rozgrywanych jest 8 rund w ciągu 8 tygodni. Natomiast turnieje są zazwyczaj jednodniowe i po pierwszej przegranej dla niektórych graczy rozgrywki mogą się skończyć:-/
-
Czy mogę grać w HobbyLidze, nawet jeśli nie jestem zbyt dobry w wybranym przeze mnie sporcie?
Oczywiście! Wielu graczy na początku boi się zarejestrować, ale później każdy z nich cieszy się, że spróbował swoich sił. Dzięki szwajcarskiemu systemowi losujemy przeciwników o podobnych umiejętnościach. Dodatkowo dzielimy ligi według poziomu gry, nawet dla zupełnie początkujących.
- Jakie są poziomy?
W każdym mieście staramy się otwierać poziomy dla a) początkujących b) średniozaawansowanych c) zaawansowanych graczy. Naszym celem jest aby zagrać mógł każdy, kto ma ochotę na grę z nami, bez względu na to, jak dobrze gra.
-
Czy udział w HobbyLidze jest ograniczony wiekiem?
Nie jest. Jednak przy udziale dzieci/młodzieży apelujemy do rodziców, aby umawiali za nich mecze i byli obecni podczas rozgrywania pojedynków.
-
Jakie są nagrody za wygranie HobbyLigi?
Nagrody są różne w każdej lidze, w zależności od tego, gdzie uda nam się znaleźć partnera, który zaproponuje nagrodę. Zawsze jednak mamy realny puchar dla zwycięzy play-off oraz miejsce w wirtualnej hali sław przy każdej lidze ;)
- Jak mogę wesprzeć projekt HobbyLigi?
Tym, że do nas dołączysz i będziesz aktywnie rozpowszechniać jakie możliwości daje Ci HobbyLiga. To dla nas najcenniejsze wsparcie, a ponadto w każdej lidze poszukujemy kapitanów lig, którzy są naszą prawą ręką i dbają o sprawny przebieg całej ligi w danym mieście. Oczywiście cały czas szukamy możliwości współpracy z partnerami, obiektami sportowymi i sponsorami.
- Ile kosztuje wpisowe (opłata startowa) do HobbyLigi?
Podstawowe wpisowe wynosi 59 zł na sezon (8 tygodni), czyli minimum 8 meczów do rozegrania (plus ewentualne play-offy).
- Czy cena za wynajem kortu, boiska czy stołu jest wliczona w opłatę startową?
Nie, nie jest wliczona. Gracze rezerwują samodzielnie, dzielą opłatę za wynajem na pół. Resztą zajmujemy się my ;)
- Dlaczego płacę wpisowe?
HobbyLiga to serwis dla graczy, a jego obsługa kosztuje znaczne środki. Potrzebujemy programistów, osób zajmujących się marketingiem, komunikacją z zawodnikami czy księgowością… Poza tym działamy w kilku krajach, więc mamy pracowników za granicą. Ponadto stale pracujemy nad współpracą z obiektami sportowymi i innymi partnerami, tak aby opłata startowa została Ci ostatecznie zwrócona w postaci rabatów i bonusów.
- Co jeśli nie mogę grać przez jakiś czas?
Wszystko co musisz zrobić, to wybrać przycisk opuścić rundę w sekcji harmonogram, przy rundach, w których wiesz, że nie możesz grać. Jeśli zdarzy Ci się w trakcie rundy, że nie możesz zagrać, nic się nie dzieje. Uczciwie jest jednak poinformować przeciwnika i zasugerować jego domyślną wygraną walkowerem.
- Czy wpisowe można uiścić na miejscu?
Niestety nie. HobbyLiga to projekt online, więc nie jesteśmy fizycznie obecni we wszystkich miastach, w których rozgrywana jest HobbyLiga.
- Co jeśli nie polubię HobbyLigi?
W takim przypadku zwrócimy pełną opłatę startową. Będziemy wdzięczni, jeśli napiszesz nam również powód, dla którego nie spodobała Ci się HobbyLiga.
Rejestracja
- Jak długo trwa HobbyLiga?
Podstawowa część ligi trwa 8 tygodni, w których co tydzień otrzymujesz nowego przeciwnika. Jeśli znajdziesz się w czołówce, po części podstawowej przechodzisz do play-offów (czyli masz kolejne 3 mecze do rozegrania).
-
Skąd mam wiedzieć, do którego poziomu należę?
Oszacowanie poziomu zależy od każdego gracza. Z reguły początkujący to osoby, które są nowe w tym sporcie i znają podstawy. Średniozaawansowani grają nieregularnie, a zaawansowani grają regularnie ok. godziny, raz w tygodniu, mają opanowane uderzenia, bez problemu nadążają za wymianami.
-
Czy HobbyLiga jest podzielona na ligi kobiet i mężczyzn?
Nie jest. Dzielimy graczy według poziomu gry, a nie według płci. W HobbyLidze wszyscy gramy w tej samej lidze ;)
-
Co się stanie, jeśli minimalna liczba graczy się nie zarejestruje?
W takim przypadku możemy rozpocząć ligę w trybie „Wszyscy ze wszystkimi”. Zawodnicy będą mogli spotykać się kilka razy w sezonie w ramach ligi (w przeciwieństwie do systemu szwajcarskiego). Jeśli nie chcesz uczestniczyć w takim systemie, zawsze istnieje możliwość zwrotu wpisowego.
- Czy mogę zmienić poziom w trakcie sezonu?
Zmiana poziomu jest możliwa tylko w pierwszej rundzie przed pierwszym meczem. Niestety później nie ma już możliwości zmiany:-/ Oczywiście każdą prośbę możemy indywidulanie rozpatrzyć, napisz do nas na info@hobbyliga.pl
- Dlaczego HobbyLiga jest rozgrywana tylko w niektórych miastach?
Otwieramy sezony w miastach i sporcie, gdzie znajdujemy wystarczającą liczbę uczestników. To zmienia się co sezon. Jeśli interesuje Cię HobbyLiga w Twojej miejscowości, skontaktuj się z nami.
- Nie znalazłem swojego sportu, czy mogę założyć nową ligę?
Nie widzisz swojego ulubionego sportu? Skontaktuj się z nami. Jeśli założenie ligi w innym sporcie lub mieście ma sens, z przyjemnością ją dla Ciebie przygotujemy.
- Jak będą przetwarzane moje dane osobowe?
Twoje dane osobowe są wykorzystywane WYŁĄCZNIE w celu umawiania meczów i łatwiejszej komunikacji między graczami lub z organizatorem. Z tego powodu potrzebujemy od Ciebie tylko najbardziej niezbędnych informacji.
W trakcie ligi
- Jak wybrać obiekt sportowy, jeśli nie znam żadnego w mieście?
Spróbuj zapytać przeciwnika. Jeśli on też nie wie, skorzystaj z naszej bazy obiektów sportowych przy każdym mieście lub zapytaj innych w dyskusji.
- W jakie dni odbywa się HobbyLiga?
Gracze mogą grać cały tydzień od poniedziałku do niedzieli, sami ustalają datę i godzinę meczu. Mamy w naszej lidze pracowników zmianowych, przedsiębiorców, kierowców ciężarówek, studentów itd... Zawsze w grę wchodzi indywidualne uzgodnienie terminu i miejsca z przeciwnikiem.
-
Czy na meczach są obecni sędziowie?
Nie, jesteśmy ligą amatorską, to nie "Wielki Szlem" :) Uważamy, że sędzia nie jest potrzebny, a zawodnicy zawsze przy ewentualnych spornych kwestiach, dogadają się.
-
Jak połączyć się z wylosowanym przeciwnikiem?
Nasz wewnętrzny czat służy do aranżowania meczów. Po wylosowaniu rundy automatycznie zostanie dla Ciebie w sekcji "Moje mecze" utworzony czat dot. meczu, a następnie uzgodnisz datę, godzinę i miejsce meczu. Dodatkowo przy każdym meczu pojawi się numer telefonu i adres e-mail przeciwnika.
-
Co jeśli twój przeciwnik nie odpowiada na wiadomości?
Daj mu czas, może pracuje nad czymś poważnym i nie może odezwać się. Jeśli zajmie to trochę czasu, zalecamy, abyś spróbował do niego zadzwonić. Jeśli to nie pomoże, istnieje możliwość zaznaczenia w sekcji "Moje mecze" wygranej walkowerem. Ponadto staramy się jak najszybciej sprawdzać i wypisywać nieaktywnych graczy.
-
Czy można rozegrać mecz po rundzie?
Późniejsze mecze zawsze zależą od aktualnej sytuacji. Niepisana zasada jest taka, że wyników nie piszemy pod koniec sezonu, bo byłoby to niesprawiedliwe wobec innych. Jeśli spóźnisz się z rejestracją wyniku w rundzie, np. z powodu choroby, na pewno się dogadamy i napiszemy wynik ;)
-
Jak rozstrzyga się mecze, które nie rozegrano?
W przypadku nierozegranych meczów decydujemy wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych z obu stron. Jeżeli np. z powodu choroby lub braku aktywności zawodnicy zdecydują żeby mecz pozostawić jako nierozegrany, oznacza to w tym przypadku, że obie strony nie otrzymują punktów.
-
Co oznacza „dzika karta” i jak jest używana?
Domyślnie na rozegranie meczu w danej rundzie jest tydzień (może się różnić np. w ligach deblowych). Korzystając z "dzikiej karty", podwoisz czas rozegrania meczu (masz 14 dni). Każdy zawodnik ma taką możliwość 4 razy w sezonie.
-
Co oznacza „wolny los”?
Zdarza się, że w lidze gra nieparzysta liczba graczy. Nie mamy więc rywala dla jednego z graczy. Ten gracz otrzymuje w tym momencie "wolny los", co oznacza wygraną bez walki. "Wolny los" dodaje punkty do tabeli, ale nie dodaje siły przeciwnikowi. Każdy gracz może otrzymać "wolny los" tylko raz w sezonie i zawsze otrzyma ten, który znajduje się na ostatnim miejscu w aktualnej tabelce.
-
Co oznacza „poziom rywala”?
Poziom rywala ("siła przeciwnika") to suma wszystkich punktów zdobytych przez wszystkich twoich rywali, z którymi grałeś do tej pory. W trakcie sezonu liczba ta zmienia się w zależności od tego, jakich masz przeciwników i ile punktów zdobędą w kolejnych meczach. Im wyższa liczba, tym lepsi przeciwnicy grali przeciwko Tobie. Stąd jest to ważne kryterium, które znajduje się od razu po punktach przy tworzeniu rankigu w tabeli wyników.
-
Jak ustalana jest kolejność w tabeli wyników?
Kryteria podane są dokładnie tak, jak są ułożone w kolumnach rankingu ligowego. Najważniejsze są punkty i siła przeciwnika. Te dwa wskaźniki najczęściej decydują o rankingu. Dalej znajdują się inne kryteria, które są widoczne w tabeli od lewej do prawej strony. Wzajemne mecze w tabeli nie są brane pod uwagę. Tabela jest aktualizowana z każdym, nowym wprowadzonym wynikiem.
- Kto wpisuje wyniki meczów?
Wynik wprowadzają zawodnicy. Niepisana zasada jest taka, że wynik zapisuje zwycięzca. Jednak zdecydowanie zalecamy wprowadzenie wyników podczas gry, a następnie sprawdzenie wpisu przez obie strony.
- Co oznacza ELO i jak jest obliczane?
Elo to osiągnięcia gracza. Za określeniem Elo stoi złożony proces obliczeń. Przegrywając tracisz punkty Elo, a wygrywając zdobywasz kolejne. Wszystko zależy również od tego, jakie Elo ma Twój przeciwnik. Ogólnie rzecz biorąc: "Im wyższe Elo, tym lepszy gracz. Im większa różnica między dwiema stronami meczu, tym więcej strona z niższym Elo może zyskać w przypadku wygranej, a stracić strona z wyższym Elo".(np. Pokonałeś dużo lepszego, zasługujesz, aby zebrać więcej punktów Elo.) Odwrotnie dla zawodnika z wysokim Elo przegrałeś z osobą o niskim Elo, tracisz wielu punktów, a także mała ilość punktów Elo do zdobycia w przypadku wygranej ("Pokonałeś dużo słabszego, nie dostajesz tylu punktów Elo.").
- Jak losowani są przeciwnicy?
Losowanie odbywa się systemem szwajcarskim zaczerpniętym z szachów. System zawsze bierze pierwszego gracza w tabeli liderów i przypisuje mu najbliższego zawodnika, z którym nie grał w danym sezonie. Kiedy już przydzieli tę parę, bierze następnego w kolejce i ponownie szuka najbliższego gracza, z którym jeszcze nie grał. W taki sposób są łączone pary, dopóki wszyscy uczestnicy nie będą mieli przeciwników.
Partnerzy
Dlaczego zostać partnerem?
- Jakie są cele HobbyLigi i co czyni ją wyjątkową?
Celem HobbyLigi jest łączenie ludzi o podobnych wartościach i tym samym hobby. Tworzymy społeczność sportową w mieście, w którym odbywa się liga, a ludziom zapewniamy zarówno spotkania sportowe i towarzyskie. Wyjątkowość polega na tym, że obejmujemy większość największych miast w kilku krajach Europy.
- Jak dokładnie działa HobbyLiga i kto jest główną grupą docelową?
HobbyLiga opiera się na regularnej aktywości fizycznej. Co tydzień wszyscy gracze otrzymują informacje o wylosowanej rundzie i przeciwniku na bieżący tydzień. Przeciwnicy są losowani systemem szwajcarskim według wyników. W ten sposób rozgrywamy 8 rund części podstawowej, po których następuje play-off dla najlepszych. Grupą docelową są sportowcy amatorzy, w każdym wieku i płci.
- Dlaczego powinienem zostać partnerem i jakie mam korzyści?
HobbyLiga to marka, którą ludzie lubią i utożsamiają się. Dzięki nam poznają nowych ludzi z okolicy i zwiększają swoją aktywność fizyczną przez regularną grę. Dla potencjalnego partnera współpraca z HobbyLigą oznacza zarówno podniesienie renomy, jak i możliwość promowania swoich produktów i usług w ściśle określonej grupie - sportowców-amatorów. Jesteśmy zespołem młodych ludzi, którzy spowodowali, że HobbyLiga z projektu lokalnego stała się projektem europejskim. Wszelkie modyfikacje strony i systemu wykonujemy sami, dlatego jesteśmy w stanie dostosować się oraz uzgodnić wszystko indywidualnie.
Współpraca
- Na jakiej zasadzie działa partnerstwo?
Jesteśmy w stanie uzgodnić prawie każde partnerstwo, jeśli ma dla nas sens. Jesteś właścicielem obiektu sportowego? Zapewnij zniżkę dla naszych graczy, wystaw nasze banery lub plakaty, a my wyślemy do Ciebie graczy z całego miasta. Masz produkty, które mogą zainteresować naszych graczy? Zaproponuj je jako nagrodę w naszych ligach, a zagwarantujemy, że zobaczysz je w naszych sieciach społecznościowych i w witrynie internetowej. Masz inny pomysł na współpracę? Napisz do nas, a umówimy się na spotkanie!
- Jakie warunki muszę spełnić, aby zostać partnerem?
Nie sprzeciwiamy się żadnej formy współpracy. Jednak na pewno nie będziemy współpracować z podmiotami, które w jakikolwiek sposób naruszają prawa człowieka, promują substancje uzależniające czy są partiami politycznymi.
- Z kim mogę się skontaktować, aby ubiegać się o partnerstwo?
Informacje kontaktowe osoby odpowiedzialnej można znaleźć w sekcji Kontakty.